112 let na Sixtu. 112 let tradice.
ZÁKONNÉ POJIŠTĚNÍ VOZIDLA

ZÁKONNÉ POJIŠTĚNÍ VOZIDLA

Jaké pojištění auta je u nás ze zákona povinné? Do kdy ho musíte sjednat a co ovlivňuje jeho výši? Všechny důležité informace se dozvíte v našem článku!

ZÁKONNÉ POJIŠTĚNÍ VOZIDLA

Zákonné pojištění vozidla je v České republice povinné pro každé vozidlo, které je registrováno a provozováno na veřejné silnici. Zpravidla se o něm mluví jako o povinném ručení a jeho účelem je krytí odpovědnosti za samotný provoz auta pro případ, že s ním způsobíte nějakou škodu. Zákonné pojištění kryje škody způsobené vozidlem jiným osobám, tedy řidičům, cestujícím nebo chodcům, nebo jejich majetku. Pokud tedy způsobíte nehodu a někdo jiný utrpí zranění, dojde k poškození cizího auta či jiné věci, účet jde na vrub právě vašemu povinnému ručení.

Pojištění nekryje škody, které utrpíte vy sami jako viník nehody, ani škody na vašem vozidle, které při vámi způsobeném incidentu vznikly. Tyto náklady si musíte uhradit z vlastních zdrojů, případně z havarijního nebo jiného doplňkového pojištění.

DO KDY ZÁKONNÉ POJIŠTĚNÍ SJEDNAT PO POŘÍZENÍ AUTA?

Vozidlo nesmí být bez povinného ručení vůbec provozováno, tj. neměli byste s ním vjet na veřejnou silnici, pokud není pojištěné. U nových aut byste ho proto měli mít uzavřené ještě než s vozidlem opustíte parkoviště prodejce. Při koupi ojetiny nebo přepisu z jednoho majitele na jiného si pohlídejte konec předchozího pojištění. Není nutné, aby zbytečně běžely dvě pojistky paralelně, na druhou stranu ale neexistuje nic jako ochranná lhůta - auto nesmí být bez zákonného pojištění v provozu ani den. 

JAKÉ SANKCE MI HROZÍ BEZ ZÁKONNÉHO POJIŠTĚNÍ?

Za provozování vozidla bez uzavřeného pojištění (povinného ručení) vám hrozí ze strany Policie ČR pokuta v rozmezí 5000 - 40 000 Kč. Tím to ale nekončí, za každý den bez povinného ručení vám Česká kancelář pojistitelů vyměří příspěvek do garančního fondu (peníze z něj se pak používají k úhradě škody způsobené auty bez zákonného pojištění). Výše tohoto příspěvku se u osobních aut odvíjí od zdvihového objemu motoru a podle něj pak za den provozu auta bez pojištění zaplatíte od 30 do 93 Kč. To se může zdát málo, ale v kombinaci s policejní pokutou se může jízda bez povinného pojištění pěkně prodražit a určitě za to nestojí.

CO OVLIVŇUJE VÝŠI ZÁKONNÉHO POJIŠTĚNÍ VOZIDLA?

Hlavní faktor je druh vozidla (osobní/nákladní/motocykl/pracovní stroj,...) a zdvihový objem motoru (čím větší, tím je pojištění dražší). Roli hraje i to, jestli vůz používáte k soukromým účelům, nebo k podnikání - taxislužba, pronájem aut, ale i firemní služební auta.

Další rozhodující věc je typ a stáří vozu a jeho pohon (benzín/nafta/elektromobily).

Ani tím ale nekončíme. Na ceně pojištění se propíše také:

  • věk pojistníka (mladší řidiči mají povinné ručení dražší, protože jsou z pohledu způsobení nehody rizikovější)
  • bydliště pojistníka (v menších obcích bývá pojištění levnější než ve velkých městech)
  • pojistná historie (měli jste povinné ručení už dříve? nasbírali jste od pojišťovny bonusy? to všechno vám může snížit cenu i u nové pojistky)

 

Možná si teď říkáte jak je tedy možné, že zákonné pojištění nestojí u všech pojišťoven stejně. Je to proto, že i když víme, co má na povinné ručení vliv, každá pojišťovna má svůj vlastní, odlišný, výpočet výsledné ceny a váhu jednotlivých faktorů.

Než se tedy vydáte sjednat novou pojistku, doporučujeme udělat si průzkum trhu a srovnat si ceny u jednotlivých pojišťoven. Neměli byste se ale rozhodovat jen podle částky, nejlevnější možnost nemusí být vždy nejlepší. Výběr pojišťovny by měl být založen na celkovém hodnocení kvality služeb a zákaznické podpory, nejen na ceně.  

 

https://www.sixt.cz/User_Files/contenttemplateeditor/659829592a677650c04adec995Nabourane-auto-unsplash.jpg