112 let na Sixtu. 112 let tradice.

MÝTY O KARAVANINGU A CESTOVÁNÍ OBYTNÝM VOZEM

O karavanech a cestování obytným vozem koluje mnoho mýtů a předsudků. Rádi bychom na některé poukázali a případně vám je vyvrátili.

 

1. K ŘÍZENÍ OBYTŇÁKU POTŘEBUJI ŘIDIČÁK SKUPINY C

Většina obytných aut, se kterými se setkáte na silnicích a v půjčovnách, mají hmotnost do 3,5 tuny. Postačí vám tedy jen ŘP skupiny B. S trochou cviku může běžná obytná auta řídit každý aktivní řidič, nemáme žádný požadavek na minimální řidičskou praxi, která bývá obvykle 1 až 3 roky.  

2. OBYTŇÁK JE OPROTI HOTELU PŘÍLIŠ DRAHÝ

Může být a zároveň nemusí. Půjčení obytného auta se průměrně pohybuje v rozmezí od 2 500-4300 tisíc Kč na den. K tomu si samozřejmě musíte přičíst další náklady jako naftu, případné mýtné, pokud jedete do kempu, tak ceny za kemp. Ve srovnání s leteckým cestováním a bydlením v hotelích, penzionech nebo Airbnb jste s karavanem schopní žít "za hubičku". Bydlet se totiž dá klidně přímo na pláži za nula korun.

3. PRONÁJEM KARAVANU JE NÁROČNÝ PROCES

Půjčení obytného auta se skládá z několika kroků: výběr auta, rezervace, podpis nájemní smlouvy vč. obchodních podmínek, zaplacení první zálohy, doplacení půjčovného a vratné kauce a samotné převzetí auta. Nejedná se o nic složitého nebo špatně pochopitelného a vždy se snažíme vyjít zákazníkovi maximálně vstříc a celý proces s ním projít co nejrychleji a nejjednodušeji.

4. VŠUDE JE PŘÍLIŠ MNOHO OMEZENÍ PRO KARAVANISTY

Omezení, která platí na větší obytná auta jsou opravdu velmi častá. Týkají se parkování, nocování mimo kempy nebo doložnosti. Čím jižněji v Evropě jste, tím více omezení platí, zejména pro přenocování. Můžou se týkat i vjezdu do některých měst, zejména v Itálii a v Německu. Omezení má například i Paříž. Regulace jsou s rozvojem karavaningu stále častější a je dobré o nich mít přehled a cestu podle nich dopředu plánovat.

5. V OBYTŇÁKU HROZÍ VĚTŠÍ NEBEZPEČÍ

Důležitý je dobrý výběr bezpečného místa na každé přenocování. S tím vám pomůžou mobilní aplikace, ve kterých si můžete dopředu najít ověřené místo na soukromém pozemku, případně Stellplatzu. Důležité je také důsledné využívání všech bezpečnostních prvků v autě. Zde je pár základních tipů, kterými se na cestách řídit pro bezpečnost svoji a svého majetku:

- auto zamykejte kdykoliv se od něj vzdálíte, byť jen na chvíli

- auto zamykejte a zavírejte všechna okna včetně střešního i během noci, když jste uvnitř vozu

- nic nenechávejte viditelně uvnitř auta, všechno vždy schovávejte, když auto opouštíte nebo i když v něm spíte. Pokud to jde, zatáhněte všechny rolety, zloděj dovnitř neuvidí a nemá ho co lákat

- parkujte na bezpečném místě. Volte parkoviště k tomu určená, vyhněte se opuštěným místům na krajích měst, odpočívadlům u dálnic a nedoporučují se ani benzínové stanice

6. KARAVANING BUDE BAVIT KAŽDÉHO

Jedním z mýtů je i představa, že cestování v obytňáku je pro každého, zvlášť v poslední době, kdy zažívá obrovský boom. Cestování obytným vozem je velmi specifické a přináší řadu nových výzev, jako je řízení velkého auta, život na malém prostoru, plánování trasy a výběr míst, komunikace spojená s každým přesunem, atd. Pokud  patříte mezi méně aktivní dovolenkáře a preferujete pohodlí z hotelu, zřejmě vám tato volba sedět nebude. Ale pokud máte rádi přírodu a koluje ve vás krev dobrodruha, jste aktivní a rádi poznáváte nové lidi, tak právě pro vás je dovolená v obytňáku jasná volba!

7. OBYTNÉ VOZY A KARAVANING JE JEN PRO PENZISTY

Zejména v západní části Evropy je karavaning u starší generace velmi oblíben, postupně se tento trend rozšiřuje i u nás. U nás je tento trend hodně oblíbený u rodin s dětmi, protože právě děti si tuto formu cestování užijí nejvíc. Stále častěji vyhledávají svobodu v "domě na kolech" i mladí lidé, kteří volí obytné dodávky nebo vestavby. Pestrost lidí, které můžete na cestách potkat je tedy opravdu široká. 

 

https://www.sixt.cz/User_Files/contenttemplateeditor/655f648b10f34Karavan_cesta.jpg